newsletter
Pl
De 
Spotkanie wolontariuszy akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", 25-26.06.2017r. Krzyżowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
piątek, 23 czerwca 2017 08:22

W niedzielę 25 czerwca w Krzyżowej gościliśmy ponad 250 wolontariuszy z Polski, którzy biorą udział w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

Akcja nie sprowadza się wyłącznie do porządkowania cmentarzy, ale w jej ramach uczestnicy odwiedzają na Kresach polskie miejsca i zabytki. Dzięki temu mają możliwość m.in lepszego poznania historii Polski. Wolontariusze, którzy w ramach akcji pracują, na blisko 110 polskich cmentarzach na Ukrainie, spotykają się tam ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy, którzy goszczą ich w swoich domach.


Pomysł porządkowania grobów zrodził się w 1999 r. w Kołomyi, gdy ukraińskie władze próbowały zlikwidować zaniedbany polski cmentarz. Przebywająca tam ekipa TVP Wrocław zrobiła na ten temat program, a nagłośnienie sprawy okazało się skuteczne i cmentarza w Kołomyi nie zamieniono w miejski park.

W programie dwudniowego spotkania wolontariuszy w Krzyżowej zaplanowane są m.in wykłady na temat historii Kresów i konserwacji nagrobków, integracja poprzez np. naukę i wspólne śpiewanie pieśni a także omówienie spraw organizacyjnych związanych z wyjazdem wolontariuszy na Ukrainę w terminie 8-18 lipca 2017 roku.

Pomysłodawczynią akcji jest Grażyna Orłowska-Sondej. Honorowym patronatem akcję objął prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, który pochodzi z Kresów. Akcję wspierają finansowo i organizacyjnie również dolnośląskie samorządy.