newsletter
Pl
De 
Międzynarodowa wymiana młodzieży Kronberg-Brest-Warszawa-Las Palmas-Praha, Krzyżowa 9-16.09.2017 PDF Drukuj Email

Już ponad 20. raz uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) przyjeżdżają na wyminę do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa. To wyjątkowa w historii MDSM wymiana, która towarzyszy nam od samego początku.

Szkoła AKS Kronberg jest nie tylko inicjatorem pierwszej wymiany młodzieżowej, która odbyła się w Krzyżowej, ale jest również tą szkołą, która jak żadna inna od tak dawna i z taką regularnością przyjeżdża do Krzyżowej zabierając ze sobą niezliczone szkoły partnerskie. Z grubsza licząc w ramach tej wymiany do Krzyżowej przyjechało już ok. tysiąca uczniów.

Koncepcję tych międzynarodowych spotkań młodzieży stworzył nauczyciel Jürgen Matern, przewodniczący koła zainteresowań nt. Krzyżowej w szkole AKS Kronberg. Natomiast idea spotkań bazuje na holistycznych założeniach Eugena Rosenstock-Huessyego (1888-1972) ze szczególnym uwzględnieniem następujących punktów:

  • Pracy teoretycznej pruszającej zagadnienia historii współczesnej: dziś to m.in. Ruch Oporu wobec narodowego socjalizmu, historia najnowsza Polski, rozmowy ze świadkami czasu;
  • Prac praktycznych (porządkowanie Wzgórza Cmentarnego);
  • Wymiany kulturowej (wieczory narodowe);
  • Wycieczek: Dzierżoniów (Synagoga), Wrocław, Świdnica, miejsca pamięci (Rogoźnica, Auschwitz).

W tym roku w projekcie weźmie udział 33 uczestników i uczestniczek, którzy przyjadą ze szkół w: Kronberg (Niemcy), Brest (Białoruś), Warszawa (Polska), Las Palmas (Hiszpania), Praha (Czechy).

GALERIA ZDJĘĆ