newsletter
Pl
De 
Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa - 9-10 oraz 16-17 września 2017 PDF Drukuj Email

W tym roku odbywa się już 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny weźmie w nich udział także Krzyżowa. Serdecznie zapraszamy Państwa w oba weekendy!

Hasło przewodnie tegorocznej odsłony EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Organizatorzy wyjaśniają wybór takiego właśnie motta:

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań, powstało po przełomie 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tutaj spotykała się antynazistowska grupa Krąg z Krzyżowej, a także odprawiono tak ważną dla Polaków i Niemców Mszę Pojednania. Jest to więc miejsce, które również pod względem krajobrazu zostało bardzo silnie ukształtowane przez wydarzenia historyczne i ludzi, którzy brali w nich udział.

Zapraszamy Państwa na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o Krzyżowej, jej losach i przemianach, a także o jej mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania zaplanowaliśmy m.in. zwiedzanie Pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
9-10 i 16-17 września 2017
godz. 11:30


Miejsce spotkania: schody przed Pałacem
Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim.