newsletter
Pl
De 
W wieku 87 lat zmarł były kanclerz Niemiec – Helmut Kohl – 16 czerwca 2017 PDF Print E-mail
Written by admin   
Friday, 16 June 2017 18:07
There are no translations available.

16 czerwca 2017 r., w wieku 87 lat, zmarł Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec, który kształtował proces ich zjednoczenia i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Helmut Kohl odegrał też bardzo ważną rolę w procesie polsko-niemieckiego pojednania.


Helmut Kohl był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Nazywano go „architektem zjednoczenia Niemiec”. Odegrał też istotną rolę w procesie integracji europejskiej. Uważany jest za jednego z głównych twórców wspólnej europejskiej waluty. To również za jego kadencji podpisano układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu można dziś podróżować po Europie bez kontroli granicznych.


Helmuth Kohl – polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

12 listopada 1989 r. kanclerz Helmut Kohl, razem z Tadeuszem Mazowieckim - ówczesnym premierem Polski, wzięli udział w Mszy Pojednania w Krzyżowej.

- Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił Helmut Kohl podczas mszy św. w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.

Znak pokoju, który premier i kanclerz przekazali sobie podczas nabożeństwa, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie.

- Cieszę się, że mogłem to przeżyć i myślę, że poczynając od tego miejsca, przy którym powstało tak wiele z najlepszej duchowej tradycji Niemiec, dzieło przyjaźni wyjdzie ku nowej wolnej Europie. - powiedział Helmut Kohl po mszy.

[Zdjęcia z Mszy Pojednania: http://www.krzyzowa.org.pl/index.php/pl/aktualnosci/1075-27-rocznica-mszy-pojednania ]


Helmut Kohl odwiedził Krzyżową ponownie 11 czerwca 1998 r., kiedy to razem z premierem RP Jerzym Buzkiem uczestniczył w uroczystym otwarciu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Materiały wideo z tej uroczystości można obejrzeć na stronach TVP 3 Wroclaw:
http://wroclaw.tvp.pl/31214671/krzyzowa-helmut-kohl-i-jerzy-buzek-otwieraja-dom-spotkan
http://wroclaw.tvp.pl/31214670/mlodziez-kontra-kanclerz-kohl-i-premier-buzek

Galeria „Helmut Kohl w Krzyżowej”